Szakképző felvételi információk

FELVÉTELI TÁJÉKOZTATÓ A 2025-2026-OS TANÉVRE

RÖVID BEVEZETŐ

 

A 2025. szeptember elsejétől immár a 6. tanév indul a szakképzésben a „Szakképzés 4.0” elnevezésű stratégia alapján. A felmenő rendszerben bevezetett reformok egyaránt érintik a korábbi képzések szerkezetét, tartalmát és követelményeit. Ennek megfelelően iskolánkban 2020. óta technikumi és szakképző iskolai képzés zajlik.

Iskolánk fő feladata továbbra is olyan, az új gazdálkodási környezetben alkalmazkodni tudó, korszerű technológiai és közgazdasági ismeretekkel rendelkező mezőgazdasági és élelmiszeripari szakemberek képzése, akik iránt folyamatos munkaerő-piaci igény mutatkozik.

Szakképző iskola (3 év)

ISKOLÁNKBAN OKTATOTT KÉPZÉSEK KÓDJAI

 

Minden választható szakmához tartozik egy kódszám, ezt nevezzük a „tanulmányi terület kódszámának”. A jelentkezési lapon a választott szakma (tanulmányi terület) kódjaként az alábbi felsorolásból a „KÓD” alatt található piros számot kell megadni.

Egyes szakmáknál az szabályozás megad választható szakmairányt, ezt a tanulók választják majd a képzés folyamán.

ÁGAZAT: MEZŐGAZDASÁG ÉS ERDÉSZET (17)

KÓD

 

0001                 GAZDA (Szakmaszám: 408111704)

 

 

               Választható szakmairányai:         Állattenyésztő

 

 

                                                                                                                                Növénytermesztő

 

 

                                                                                                                                Lovász

 

 

Speciális követelmény: e szakma megszerzéséhez B vagy T kategóriás jogosítvány szükséges, amennyiben a tanuló az állattenyésztő vagy a növénytermesztő szakmairányt választja.

 

KÓD

0002                  KERTÉSZ (Szakmaszám: 408121705)

 

ÁGAZAT: ÉLELMISZERIPAR (05)

KÓD

0003                  HENTES ÉS HÚSKÉSZÍTMÉNY-KÉSZÍTŐ (Szakmaszám: 407210508)

 

KÓD

0004                  PÉK (Szakmaszám: 407210511)

 

KÓD

0005                  PÉK-CUKRÁSZ (Szakmaszám: 407210512)

Gyakorlati képzőhelyet minden tanulónak biztosítunk.

Szakképző iskolai képzés újdonsága, előnyei:

  • mesterképzés folyik
  • 3 éves
  • az első év ágazati ismereteket adó oktatás
  • évfolyam után még a technikummal átjárható rendszer
  • ösztöndíj
  • évfolyam után történik a szakmaválasztás
  • és 11. évfolyam szakmai képzés duális keretek között zajlik az ösztöndíjat a szakképzési munkaszerződés váltja fel

 

Duális képzés = a képzés helyszíne elsősorban vállalatoknál, vállalkozóknál vagy ágazati képző központokban lesz, itt történik a szakma gyakorlati fogásainak elsajátítása.

 

A JELENTKEZÉS MÓDJA:

Iskolánkba jelentkezési lapon kell jelentkezni. A középiskolai jelentkezést az általános iskolák intézik a KIFIR rendszeren keresztül, szorosan együttműködve a szülőkkel. A külföldről jelentkezők tájékoztatására a www.oktatas.hu oldal közöl minden évben részletes útmutatást.

SAJÁTOS NEVELÉSI IGÉNYŰ TANULÓK (SNI),

BEILLESZKEDÉSI, TANULÁSI, MAGATARTÁSI NEHÉZSÉG (BTMN)

Amennyiben a tanuló sajátos nevelési igényű vagy beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzd, azt a felvételi lapon fel kell tűntetni a megjegyzés rovatban! A felvételi kérelemhez csatolni kell a szakértői bizottság érvényes (3 évnél nem régebbi) szakvéleményét! Ezek elmaradása a felvételi eljárás sikertelenségét okozhatja! Fel kell tűntetni a jelentkezési lap megjegyzés rovatában azt is, ha a tanuló fel van mentve valamely tantárgyból a minősítés és az értékelés alól.

Az iskolánk által meghirdetett tanulmányi területekre hallási fogyatékos (nagyothalló), illetve beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő tanulók is jelentkezhetnek.

Az intézmény a felvételi kérelem elbírálása során minden egyes esetben megvizsgálja a szakértői bizottság érvényes szakvéleményében foglaltakat, hogy tisztázza a gyermek képzése beilleszthető-e az iskolában folyó szakképzés speciális kereti közé, illetve a jelentkező egyedi problémája lehetővé teszi-e választott szakma elsajátítását, s mindezek függvényében dönt a felvétel vagy az elutasítás mellett.

Iskolánk alapító okirata alapján nem fogadhat autizmus spektrumzavarral, illetve ADHD-val diagnosztizált tanulókat! Az ilyen jellegű jelentkezések a felvétel során elutasításra fognak kerülni.

IDEGEN NYELV

A felvételi lapon legyenek szívesek egyértelműen megjelölni, hogy sikeres felvételi esetén a jelentkező a német vagy az angol nyelvet szeretné tanulni iskolánkban. (Csak egyiket válasszák ki, legyenek szívesek!) Ha mindkettőt megjelölik a jelentkezési lapon, akkor automatikusan a sorrendben elsőnek megjelöltet tekintjük választott nyelvnek.

A vizsgázó teljesítményének mérése:

Orvosi alkalmasság és megfelelő tanulmányi eredmény.

A tanulókat a hozott pontok alapján rangsoroljuk (Maximum 80 pont szerezhető).

FELVÉTELI VIZSGA NINCS.

 Bekerülés feltételei szakképző iskolában:

A tanulókat a hozott pontok (maximum 80 pont) összesítése alapján rangsoroljuk. A felvételhez egészségügyi orvosi vizsgálat szükséges, melyet iskolánkban végzünk el. Ennek időpontjáról a felvételi lapok elbírálását követően intézményünk levélben értesítést küld.

 Hozott pont:

Az általános iskola 7. osztály év végi és a 8. osztály félévi, az alábbi táblázatban felsorolt osztályzatait összeadjuk (maximum 80 pont). Minden érdemjegy az értékével megegyező felvételi pontszámot ér.

A maximum 80 hozott pont számítása

 

7. osztály év végi jegy alapján szerezhető maximum pont

8. osztály félévi jegy alapján szerezhető maximum pont

Magyar nyelv

5

5

Irodalom

5

5

Matematika

5

5

Történelem

5

5

Idegen nyelv

5

5

Informatika

5

5

Biológia

5

5

Kémia

5

5

Lehetséges maximum

40 pont

40 pont

 Az SNI-s tanulók felvételi pontszámítása:

Ha a tanuló érvényes szakértői vélemény alapján mentesül a felvételi tárgy értékelése és minősítése alól, és ezért nem rendelkezik osztályzattal, akkor méltányos elbírálásban részesíthető oly módon, hogy más kötelező érettségi tantárgy eredményének kétszerese kerül beszámításra. Ebben az esetben a jelentkező számára a legtöbb pontot hozó érettségi tantárgy eredményét számítjuk be kétszeresen. Pontazonosság esetén a 7. osztály év végi és a 8. osztály félévi magyar nyelv, magyar irodalom, matematika tantárgyak jegyeinek összevetése alapján rangsorolunk.

Tanórán kívüli tevékenység

Iskolánkban természetbúvár, színjátszó-kör, színházbarát szakkör, lovas szakkörök, dekorációs szakkör, kertész szakkör valamint felzárkóztató foglalkozások működnek. A sportolás feltételeit nagyméretű füves labdarúgó pálya, 3 kispálya, tornaterem, tornaszoba, kondi terem biztosítja. Iskolánk rendszeresen indul a városi fiú/lány kézilabda és foci bajnokságokban.

Kollégiumi elhelyezés: minden jogos igénylő részére diákotthoni elhelyezést biztosítunk.

Figyelem! Ez a tájékoztató a 2024. október 1-jén hatályos jogszabályok és a fenntartói állásfoglalás alapján készült. Amennyiben későbbiekben újabb jogszabályi változások a 2025/2026-os tanévre vonatkozóan bármiféle változást hoznának, akkor a tájékoztatóban foglaltak annak megfelelően módosulhatnak.

Közérdekű adatok

Széchenyi István Egyetem Veres Péter Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium

Cím: 9028 Győr, Régi Veszprémi út 1-3.

E-mail cím: veres@sze.hu

Telefonszám: 96/427-522

OM azonosító: 910024